
calcActive())">
Stevens 320 Field Compact 12 Gauge 3 5+1 (Mossy Oak Shadow Grass Blades)
STEVENS ARMS
Add Your Review
In stock
- SKU
- 22563
Price:
$279.49
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The stevens 320 waterfowl offers the specialized features practical duck and goose hunters need, including a tough synthetic stock dipped in mossy oak shadow grass blades camouflage, interchangeable choke tubes and a green fiber-optic front sight.It also boasts the same reliability as the other 320 models, thanks to dual slide bars and a rotary bolt.
Stock Description: Fixed
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 5+1
Chamber: 3"
Oal: 46.20"
Weight: 7.50 lbs
Choke Configuration: Win Choke
Receiver Description: Black Carbon Steel
Trigger: Standard
Chokes Included: Modified
Barrel Description: Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Blued/Black
Stock Description: Fixed
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 5+1
Chamber: 3"
Oal: 46.20"
Weight: 7.50 lbs
Choke Configuration: Win Choke
Receiver Description: Black Carbon Steel
Trigger: Standard
Chokes Included: Modified
Barrel Description: Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Blued/Black
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 011356225634 |
| Manufacturer | Stevens |
| Manufacturer SKU | 22563 |
| Model | 320 Field Compact |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 26 in |
| Action | Pump |
| OAL | 46.20 in |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Black Carbon Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | Modified |
| Trigger | Standard |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$2,149.00
Add Your Review
$2,369.99
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$11.99
Regular Price
$14.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


