
calcActive())">
Browning Cynergy Wicked Wing Break Open 12 Gauge 26 3.5 2 RD (Mossy Oak Bottomland)
BROWNING FIREARMS & OUTDOOR GEAR
Add Your Review
In stock
- SKU
- 018719205
Price:
$2,369.99
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The low-profile cynergy is an experience in over and under shotguns with performance, recoil control, speed and reliability that you must shoot to fully appreciate.It features the innovative reverse striker ignition system; a striker-based, mechanical trigger that offers the benefits of a crisp feel, reduced locktime and less overtravel than other over and under shotguns.The strong monolock hinge design is the integration of the monobloc and the hinge, and has up to 300% more surface area to pivot on than traditional trunnion-style hinges.Rectangular locking pins provide extra strength and feature a "wear-in relief" that keeps the action tight.Impact ejectors are aided by the punch of a secondary striker spring for more positive, reliable ejection of fired hulls from the chambers.This wicked wing model features a mossy oak bottomland stock and forend, cerakote burnt bronze receiver, and invector-plus extended chokes.
Stock Description: Fixed with Adjustable Comb
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 2
Chamber: 3.5"
Oal: 43"
Weight: 7.60 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Extended
Receiver Description: MonoLock Hinge
Trigger: Gold Plated
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 26" Vent Rib
Sights: Ivory Bead Front
Safety: Tang
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Brown/Tan
Stock Description: Fixed with Adjustable Comb
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 2
Chamber: 3.5"
Oal: 43"
Weight: 7.60 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Extended
Receiver Description: MonoLock Hinge
Trigger: Gold Plated
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 26" Vent Rib
Sights: Ivory Bead Front
Safety: Tang
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Brown/Tan
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 023614737759 |
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer SKU | 018719205 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 26 in |
| OAL | 43 in |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Stock Description | Fixed with Adjustable Comb |
| Receiver Description | MonoLock Hinge |
| Chamber | 3.5 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Gold Plated |
| Sight Configuration | Ivory Bead Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$2,099.00
Add Your Review
$542.99
Customers Also Bought
1 Review
Add Your Review
As low as
$18.49
Add Your Review
As low as
$33.19
Regular Price
$38.19
Add Your Review
$2,399.00
Do not have reviews yet
Customer Reviews


