
calcActive())">

Stevens 555 Break Open 16 Gauge 28 3 2 22178
STEVENS ARMS
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 22178
Price:
$725.49
Product Details
The stevens 555 has always doled out world-class over-under performance, now it does it in 16 gauge.The field and trap tested platform is light and handles fast, thanks to a lightweight aluminum receiver that's scaled to gauge and reinforced by a steel insert.It's also loaded with features, including a stylish turkish walnut stock and chrome-lined, 28" carbon steel barrels.Includes five interchangeable choke tubes.
Stock Description: Brown w/Semi-Pistol Grip
Action: Break Open
Gauge: 16 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 45.28"
Weight: 6.20 lbs
Receiver Description: Aluminum
Trigger: Single Selective
Chokes Included: C,F,IC,IM,M
Barrel Description: Vent Rib Chrome-Lined
Sights: Bead
Safety: Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blue
Stock Description: Brown w/Semi-Pistol Grip
Action: Break Open
Gauge: 16 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 45.28"
Weight: 6.20 lbs
Receiver Description: Aluminum
Trigger: Single Selective
Chokes Included: C,F,IC,IM,M
Barrel Description: Vent Rib Chrome-Lined
Sights: Bead
Safety: Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blue
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 011356221780 |
| Manufacturer | Stevens |
| Manufacturer SKU | 22178 |
| Caliber | 16 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 45.28 in |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Stock Description | Brown w/Semi-Pistol Grip |
| Receiver Description | Aluminum |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Trigger | Single Selective |
| Sight Configuration | Bead |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$2,099.99
Add Your Review
Special Price
$15,795.00
Regular Price
$16,769.99
Customers Also Bought
Add Your Review
$1,899.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


