
calcActive())">

Winchester SXP Pump 20 Gauge 26 3 4+1 512449691 / Rebate Eligible
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MORE
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 512449691
Price:
$385.99
Product Details
Reliable pump shotgun for duck, goose and pheasant hunting.Features a versatile truetimber midnight camouflage finish on the stock and forearm and a tough perma-cote finish on the receiver and barrel.The winchester sxp ranks among the most reliable pump-action shotguns in history.It is based on proven winchester designs that have evolved over half a century.It also happens to be capable of record setting speed cycling speed.The unique rotary bolt action design allows the action to be pumped almost effortlessly after you shoot, so follow-ups are very fast and intuitive.
Action: Pump
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 46.50"
Weight: 6.50 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Chokes Included: F,M,IC
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Digital Camouflage
Action: Pump
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 46.50"
Weight: 6.50 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Chokes Included: F,M,IC
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Digital Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702025617 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 512449691 |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 26 in |
| OAL | 46.50 in |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Sight Configuration | TruGlo Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$18.89
Regular Price
$22.59
Add Your Review
As low as
$24.99
Add Your Review
$2,899.00
Do not have reviews yet
Customer Reviews


