
calcActive())">
Tristar Bristol Break Open 16 Gauge 28 3 2 38116
TRISTAR ARMS
Add Your Review
In stock
- SKU
- 38116
Price:
$1,039.99
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The bristol line of side by sides delivers beauty, elegance, and performance.Featuring nickel receiver with 24k gold inlay.It is built on a true steel frame with precision laser engraved detail.The bristol comes standard with select turkish walnut, auto ejectors, 5 chokes beretta mobil (sk, ic, m, im, f), brass bead front sight and a selective top tang safety.
Action: Break Open
Gauge: 16 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Choke Configuration: MobilChoke
Receiver Description: Engraved with 24K Gold Inlay
Trigger: Single Selective
Chokes Included: F,IC,IM,M,SK
Barrel Description: Chrome Lined
Sights: Brass Bead Front
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown/Tan
Action: Break Open
Gauge: 16 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Choke Configuration: MobilChoke
Receiver Description: Engraved with 24K Gold Inlay
Trigger: Single Selective
Chokes Included: F,IC,IM,M,SK
Barrel Description: Chrome Lined
Sights: Brass Bead Front
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown/Tan
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 713780381169 |
| Manufacturer | TriStar |
| Manufacturer SKU | 38116 |
| Caliber | 16 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28 in |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Receiver Description | Engraved with 24K Gold Inlay |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Trigger | Single Selective |
| Sight Configuration | Brass Bead Front |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$2,099.99
Add Your Review
$1,776.49
Add Your Review
$2,099.99
Customers Also Bought
Add Your Review
$1,899.99
1 Review
Add Your Review
As low as
$34.19
Regular Price
$39.39
Do not have reviews yet
Customer Reviews


