
calcActive())">

Mossberg 500 FLEX All Purpose Pump 12 Ga 28 3 Black/Blued
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIES
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 50121
Price:
$499.49
Product Details
The FLEX 500 All Purpose series is a modular system of shotguns based on the legendary model 500 with the LTS (Tool-Less Locking System).
This system consists of three convenient connecting technologies, that come together to bring another level of flexibility to your hunting and sport shooting endeavors.
One locking pen is for the stock, one for the forend, and one for the recoil pad.
The all purpose series is set up for any of your shotgun needs but easily allows you to change the stock, forend, or recoil pad for a specific need.
Features
- Mossberg 500 FLEX Pump Action Shotgun
- 12 Gauge, 3" Chamber
- 28" Barrel
- 5 2.75" Rounds, 4 3" Rounds
- FLEX System
- Swivel Studs
- Pistol Grip Style
- Black Synthetic Stock
- Blued Matte Finish
- 48" Overall Length
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813501217 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 50121 |
| Model | 500 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 48.25 in |
| Barrel Description | Vent Rib/Ported |
| Stock Description | Black Synthetic |
| Receiver Description | Black/Blued Barrel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,IC,M |
| Trigger | Standard |
| Stock Finish Group | Synthetic |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$319.99
Add Your Review
$438.00
Add Your Review
$2,369.99
Add Your Review
$256.99
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


