
calcActive())">

Browning Citori White Lighting 12 Gauge 26 3 2rd Shotgun 013461305
BROWNING FIREARMS & OUTDOOR GEAR
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 013461305
Price:
$1,956.49
Product Details
Receiver is made of steel with a blued finish and comes with a high relief engraving.Barrel has a ventilated rib.Single action selective trigger, hammer ejectors, top tang barrel selector/safety.Gloss finish walnut, lightning-style stock and forearm.Features vector pro lengthened forcing cones on 12 and 20, three standard invector on 28 and.410, recoil pad on 12 gauge model, ivory front bead sight.
Stock Description: Fixed with Rounded Pistol Grip
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 43"
Weight: 8 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Receiver Description: Blued Steel
Trigger: Single Selective
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 26" Back-Bored Vent Rib
Sights: Bead
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blued/Black
Stock Description: Fixed with Rounded Pistol Grip
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 43"
Weight: 8 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Receiver Description: Blued Steel
Trigger: Single Selective
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 26" Back-Bored Vent Rib
Sights: Bead
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blued/Black
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 023614067849 |
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer SKU | 013461305 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| OAL | 43 in |
| Barrel Description | 26" Back-Bored Vent Rib |
| Stock Description | Fixed with Rounded Pistol Grip |
| Receiver Description | Blued Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Single Selective |
| Sight Configuration | Bead |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$319.99
Add Your Review
Special Price
$4,439.99
Regular Price
$4,890.59
Add Your Review
$770.99
Add Your Review
$922.99
Customers Also Bought
Add Your Review
$367.49
F.A.I.R. - FRISTGAR1228 - Iside T Garda 12 Ga 28 Break Open 2 Color Case Walnut Side By Side Shotgun
Add Your Review
$2,630.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


