
calcActive())">

Mossberg 500 Pump 12 Gauge 28 3 5+1 52282
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIES
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 52282
Price:
$482.99
Product Details
The mossberg 500 field/deer combo features dual extractors, positive steel to steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation.The top-mounted safety provides for ambidextrous operation.This 12 gauge 3" shotgun combo comes with two barrels - a vent rib ported field barrel with dual beads and accu-set choke, and a ported fully rifled slug barrel with adjustable iron sights for deer.The metal and synthetic stock is finished in mossy oak break-up country camouflage.
Stock Description: Mossy Oak Break-Up Country
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 5+1
Chamber: 3"
Oal: 47.50"- 43.50"
Weight: 7.50 lbs/7.25 lbs
Choke Configuration: Manual
Receiver Description: Mossy Oak Break-Up Country Synthetic
Trigger: Vent Rib Ported/Ported
Sights: Dual Bead/Adjustable Rifle
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Description: Mossy Oak Break-Up Country
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 5+1
Chamber: 3"
Oal: 47.50"- 43.50"
Weight: 7.50 lbs/7.25 lbs
Choke Configuration: Manual
Receiver Description: Mossy Oak Break-Up Country Synthetic
Trigger: Vent Rib Ported/Ported
Sights: Dual Bead/Adjustable Rifle
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813522823 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 52282 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 47.50- 43.50 in |
| Stock Description | Mossy Oak Break-Up Country |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Synthetic |
| Chamber | 3 in |
| Trigger | Vent Rib Ported/Ported |
| Sight Configuration | Dual Bead/Adjustable Rifle |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Add Your Review
$1,149.99
1 Review
Add Your Review
As low as
$18.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


