
calcActive())">

Winchester SXP Pump 20 Gauge 24 3 4+1 512352690 / Rebate Eligible
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MORE
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 512352690
Price:
$508.49
Product Details
When you need to put a shot pattern the width of a softball into the head and neck of a big tom, you need a shotgun that aims like a rifle.The sxp long beard mossy oak obsession comes with adjustable fiber-optic rifle sights and is drilled and tapped for optics.The sxp is designed with a chrome-plated bore and chamber, which makes for easy cleaning, long barrel life, and above all, resistance to the harsh elements.This 20 gauge model has a synthetic stock, full mossy oak obsession finish, truglo adjustable fiber optic sights, and cantilever scope mount.It includes one xf turkey choke.
Stock Description: Fixed Pistol Grip with Interchangeable Comb
Action: Pump
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 43"
Weight: 6.14 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Receiver Description: Mossy Oak Obsession Aluminum
Trigger: Drop-Out
Chokes Included: XF Turkey
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: Adjustable TruGlo Fiber Optic Front & Rear
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Natural Camouflage
Stock Description: Fixed Pistol Grip with Interchangeable Comb
Action: Pump
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 43"
Weight: 6.14 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Receiver Description: Mossy Oak Obsession Aluminum
Trigger: Drop-Out
Chokes Included: XF Turkey
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: Adjustable TruGlo Fiber Optic Front & Rear
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702010255 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 512352690 |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 24 in |
| OAL | 43 in |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip with Interchangeable Comb |
| Receiver Description | Mossy Oak Obsession Aluminum |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | XF Turkey |
| Trigger | Drop-Out |
| Sight Configuration | Adjustable TruGlo Fiber Optic Front & Rear |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$779.49
Customers Also Bought
Add Your Review
$489.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


