
calcActive())">

Winchester SXP Pump 12 Gauge 28 3.5 4+1 512434292 / Rebate Eligible
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MORE
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 512434292
Price:
$385.99
Product Details
Pump shotgun that is built for speed and reliability.Composite stock with woodland camouflage finish.Barrel and receiver are protected with perma-cote fde finish.Dual action bars and strong rotary bolt.Barrel features hard chrome plated chamber and bore for added durability.Truglo fiber-optic front sight and ivory mid bead.
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus
Trigger: Drop-Out
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus
Trigger: Drop-Out
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702024290 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 512434292 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 49 in |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Chamber | 3.5 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Drop-Out |
| Sight Configuration | TruGlo Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,776.49
Add Your Review
Special Price
$4,439.99
Regular Price
$4,890.59
Customers Also Bought
Add Your Review
$2,119.99
Add Your Review
As low as
$19.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


