
calcActive())">
Winchester SXP Pump 12 Gauge 28 3.5 4+1 512431292 / Rebate Eligible
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MORE
Add Your Review
In stock
- SKU
- 512431292
Price:
$418.49
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
Pump shotgun that is built for speed and reliability.Full-coverage realtree max-7 finish.Dual action bars and strong rotary bolt.Barrel features hard chrome plated chamber and bore for added durability.Truglo fiber-optic front sight.
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702024177 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 512431292 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 49 in |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Chamber | 3.5 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
Special Price
$5,795.00
Regular Price
$6,173.99
Add Your Review
$519.99
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


