
calcActive())">

Winchester SX4 Waterfowl Semi-Auto 20 Gauge 28 4+1 Shotgun 511289692 / Rebate Eligible
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MORE
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 511289692
Price:
$1,009.99
Product Details
Winchester's super x autoloading shotgun has a worldwide reputation for speed, reliability and handling.The super x4 is lighter, faster cycling, smoother swinging and more ergonomic than ever before.The self-adjusting active valve system cycles a wide variety of loads while reducing "felt recoil", while an active valve system adjusts gas pressures using quadra-vent technology.Quadra-vent ports vent excess gases for cleaner operation.Its stock features improved ergonomics, a smaller pistol grip and textured gripping surfaces give your hands a sure, non-slip grip.It also utilizes lop spacers and a inflex technology recoil pad.The sx4 barrel features back-bored technology and invector-plus choke tubes.This waterfowl hunter model features a woodland camo finish.
Stock Description: Fixed Textured Grip Paneled
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 49"
Weight: 7 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Trigger: Drop-Out
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Reversible Safety Button
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Digital Camouflage
Stock Description: Fixed Textured Grip Paneled
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 49"
Weight: 7 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Trigger: Drop-Out
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Back-Bored Vent Rib
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Reversible Safety Button
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Digital Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702023095 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 511289692 |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 49 in |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Stock Description | Fixed Textured Grip Paneled |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Drop-Out |
| Sight Configuration | TruGlo Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$259.99
Add Your Review
$882.49
Add Your Review
$513.99
Add Your Review
$2,899.00
Customers Also Bought
Add Your Review
$254.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


