
Winchester XPR SR 350 Legend 20 4+1 (Black/Action)
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MOREIn stock
- SKU
- 535711296
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Product Details
Metal Finish: Blued
Action: Bolt
Caliber: 350 Legend
Barrel Length: 20"
Capacity: 4+1
Trigger: M.O.A. Trigger System
Safety: Two-Position
Oal: 40"
Weight: 6.12 lbs
Stock Description: Fixed
Twist: 1:16"
Barrel Description: 20" Button-Rifled Free-Floating
Muzzle: Threaded
Receiver Material: Steel
Sights: Drilled&Tapped
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702018497 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 535711296 |
| Model | XPR SR |
| Caliber | 350 Legend |
| Capacity | 4 |
| Action | Bolt |
| OAL | 40 in |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | 20" Button-Rifled Free-Floating |
| Stock Description | Fixed |
| Trigger | M.O.A. Trigger System |
| Muzzle | Threaded |
| Sight Configuration | Drilled&Tapped |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |


