
calcActive())">

Rock Island VR80 Semi-Auto 12 Gauge 20 5+1
ROCK ISLAND ARMORY
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- VR80
Price:
$599.00
Product Details
This semi-automatic 12 gauge shotgun from Rock Island Armory is well-known for its dependability and consistent performance.
The VR80 has an upper and lower receiver manufactured from 7075 T6 aluminum.
It also offers familiar AR-15 ergonomics and controls so you don't need to re-train your mechanics when running 3-gun or getting some practice with targets.
- Rock Island VR80 Semi-Auto 12 Gauge 20" 5+1 3"
- 3" Choke
- Semi-Automatic
- Mad-Fed
It's magazine fed with a 5+1 round capacity.
Its capability and versatility make the VR80 a top-of-the-line name in semi-automatic mag-fed shotguns.
Order your Rock Island VR80 shotgun online today!
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 868042198037 |
| Manufacturer | Rock Island Armory |
| Manufacturer SKU | VR80 |
| Model | VR80 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 20 in |
| Handgun or Long Gun | Long Gun |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 39 in |
| Barrel Description | Contoured |
| Stock Description | Fixed Thumbhole |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Stock Material | Synthetic |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,149.99
Add Your Review
$2,009.00
Add Your Review
$542.99
Customers Also Bought
2 Reviews
Add Your Review
As low as
$18.49
Add Your Review
As low as
$22.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


