
Templar Knife Back The Blue 3.43 Tanto MBTB231
TEMPLAR TACTICAL KNIVESIn stock
- SKU
- MBTB231
Product Details
Closed Length: 4.93"
Blade Type: Tanto
Blade Length: 3.43"
Oal: 8.48"
Blade Material: 440C SS
Handle Description: Black & White w/Blue Line
Weight: 6.60 oz
Sheath: Nylon
Edge Type: Plain
Open Type: Trigger
More Information
| Category | Knives |
|---|---|
| Manufacturer SKU | MBTB231 |
| UPC | 093674801370 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Templar Knife |
| Open Type | Slider Button |
| OAL | 8.48" |
| Blade Length | 3.43 in |
| Closed Length | 4.93" |
| Blade Type | Tanto |
| Blade Material | 440C SS |
| Handle Description | Black & White w/Blue Line |
| Sheath | Nylon |
| Edge Type | Plain |
| Opener Type | Automatic |
| Blade Length | 3 inch to 3.49 inch |


