
calcActive())">
Suppress Tec Llc Omega Break Open 12 Gauge 28 3 2rd BOSL122822
SUPPRESS TEC (BETTINSOLI)
Add Your Review
In stock
- SKU
- BOSL122822
Price:
$2,299.00
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The omega s lite is bettinsolis wonderful lightweight field shotgun, that kicks above its weight in terms of value.This is a full size example, chambered in 12 gauge with 28" barrel, and a fixed stock.
Stock Description: Fixed
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2rd
Chamber: 3"
Oal: 44.90"
Weight: 6 lbs
Receiver Description: Engraved Stainless
Trigger: Gold Plated
Chokes Included: 5
Barrel Description: 28" Vent Rib
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Brown
Stock Description: Fixed
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2rd
Chamber: 3"
Oal: 44.90"
Weight: 6 lbs
Receiver Description: Engraved Stainless
Trigger: Gold Plated
Chokes Included: 5
Barrel Description: 28" Vent Rib
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Brown
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 968520312280 |
| Manufacturer | Suppress Tec (Bettinsoli) |
| Manufacturer SKU | BOSL122822 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 44.90 in |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Engraved Stainless |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | 5 |
| Trigger | Gold Plated |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,499.00
Customers Also Bought
Add Your Review
Special Price
$3,749.99
Regular Price
$4,115.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


