
calcActive())">

Stevens 555 20 Gauge Stev 23223 555 Trap 20 30
STEVENS ARMS
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 23223
Price:
$725.49
Product Details
Stevens has dovetailed performance and value in its 555 single barrel trap shotgun.Its light aluminum receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength.The fast handling 555 also features a turkish walnut stock and fore end, shell extractor, and a tang mounted manual safety at a price that's unmatched among comparable models.Three interchangeable choke tubes allow the 555 trap to meet any shooters needs.
Stock Description: Fixed w/Adjustable Comb
Action: Break Open
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 30"
Capacity: 1
Chamber: 3"
Oal: 47.50"
Weight: 7.50 lbs
Chokes Included: F,C,M
Barrel Description: Vent Rib Chrome-Lined
Sights: Bead
Safety: Manual
Barrel Length Range: 30" to 30.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Brown
Stock Description: Fixed w/Adjustable Comb
Action: Break Open
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 30"
Capacity: 1
Chamber: 3"
Oal: 47.50"
Weight: 7.50 lbs
Chokes Included: F,C,M
Barrel Description: Vent Rib Chrome-Lined
Sights: Bead
Safety: Manual
Barrel Length Range: 30" to 30.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Brown
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 011356232236 |
| Manufacturer | Stevens |
| Manufacturer SKU | 23223 |
| Model | 555 Trap |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 1 |
| Barrel Length | 30 in |
| Handgun or Long Gun | Long Gun |
| Action | Single Shot |
| OAL | 47.50 in |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Stock Description | Fixed w/Adjustable Comb |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,C,M |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,934.49
Add Your Review
$1,061.49
Add Your Review
$1,118.49
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$32.49
Add Your Review
As low as
$15.59
Regular Price
$18.69
Do not have reviews yet
Customer Reviews


