
calcActive())">
Slx 692 Break Open 20 Gauge 28 3 2 FRS6922028
F.A.I.R. ITALIAN FIREARMS
Add Your Review
In stock
- SKU
- FRS6922028
Price:
$2,571.99
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The slx 692 gold features elevated wood, finish, and engraving attention, to include fine-pitch laser checkering and a small brass oval inlayed into the stock for engraving of the owners initials.The slx 692 comes standard with ejectors, a single selective golden trigger, and technichoke xp50 interchangeable choke tubes.
Action: Break Open
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Weight: 6.94 lbs
Receiver Description: Gold Engraved
Trigger: Single Selective
Chokes Included: TC XP50 5
Barrel Description: 28" Vent Rib
Safety: Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Action: Break Open
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Weight: 6.94 lbs
Receiver Description: Gold Engraved
Trigger: Single Selective
Chokes Included: TC XP50 5
Barrel Description: 28" Vent Rib
Safety: Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 8057829610615 |
| Manufacturer | F.A.I.R. |
| Manufacturer SKU | FRS6922028 |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28 in |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Receiver Description | Gold Engraved |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | TC XP50 5 |
| Trigger | Single Selective |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$764.49
Add Your Review
$2,899.00
Add Your Review
$5,150.00
Customers Also Bought
Add Your Review
$1,061.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


