
calcActive())">
Retay Usa Gordion Semi-Auto 12 Gauge 24 3 4+1 GORTRPGBL24
RETAY USA SHOTGUNS
Add Your Review
In stock
- SKU
- GORTRPGBL24
Price:
$879.00
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The retay gordion is a lightweight high performance semi-automatic inertia powered shotgun featuring retay's inertia plus system, its the world's most advanced inertia action.The inertia plus system eliminates misfires by ensuring the system's rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement.Retay's inertia plus system ensures that your shotgun will be ready when called upon.Single pin removable trigger group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire edm cut internal components with cross bolt manual safety.A megaline abs fitted hard case with metal hinges, stock fit adjustment shims, sling swivels, gun oil is included.
Stock Description: Fixed Pistol Grip
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Choke Configuration: Marapro Chokes
Barrel Description: 24" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Stock Description: Fixed Pistol Grip
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Choke Configuration: Marapro Chokes
Barrel Description: 24" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 193212028013 |
| Manufacturer | Retay USA |
| Manufacturer SKU | GORTRPGBL24 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 24 in |
| Barrel Description | 24" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Chamber | 3 in |
| Sight Configuration | TruGlo Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$829.49
Add Your Review
$511.99
Add Your Review
$470.49
Add Your Review
$513.99
Customers Also Bought
F.A.I.R. - FRISTGAR1228 - Iside T Garda 12 Ga 28 Break Open 2 Color Case Walnut Side By Side Shotgun
Add Your Review
$2,630.49
Add Your Review
$2,799.00
Do not have reviews yet
Customer Reviews


