
calcActive())">

Mossberg 940 Pro Semi-Auto 12 Gauge 18.50 3 4+1 85158
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIES
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 85158
Price:
$950.49
Product Details
940 pro turkey shotguns come optic-ready, with receiver cuts that accept low-profile direct mounting of shield rmsc-pattern micro dot sights, for improved eye alignment and target acquisition (a cover plate is included for when optic is not in use).Inside, you will find a durable gas system that allows for up to 1500 rounds between cleanings, and a host of corrosion-resistant internal parts/finishing (nickel boron-coated gas piston, magazine tube, hammer and sear); plus an enlarged/beveled loading port, elongated elevator, and anodized follower for smooth operation.Outside, a selfdraining adjustable stock allows for 1.25" of lop flexibility, the stock and streamlined forend feature mossberg signature texturing for a secure grip, and a hiviz compsight front fiber optic sight helps keep you on target.
Stock Description: Fixed with Spacers
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 18.50"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 39.25"
Weight: 7.50 lbs
Chokes Included: XX-Full Turkey Ported
Barrel Description: 18.50" Vent Rib
Sights: HiViz CompSight Fiber Optic
Safety: Tang
Barrel Length Range: 18" to 18.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Stock Description: Fixed with Spacers
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 18.50"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 39.25"
Weight: 7.50 lbs
Chokes Included: XX-Full Turkey Ported
Barrel Description: 18.50" Vent Rib
Sights: HiViz CompSight Fiber Optic
Safety: Tang
Barrel Length Range: 18" to 18.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813851589 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 85158 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 18.5 in |
| OAL | 39.25 in |
| Barrel Description | 18.50" Vent Rib |
| Stock Description | Fixed with Spacers |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | XX-Full Turkey Ported |
| Sight Configuration | HiViz CompSight Fiber Optic |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$34.99
1 Review
Add Your Review
As low as
$22.99
Regular Price
$26.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


