
calcActive())">
Mossberg 935 Magnum Semi-Auto 12 Gauge 28 3.5 4+1 81023
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIES
Add Your Review
In stock
- SKU
- 81023
Price:
$712.99
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The mossberg 935 magnum is for tough game that require magnum loads, with superior down-range performance, overboarded barrels, dual vent system and comparably one of the softest shooting 3.5" shotguns.It features quick-empty magazine release button, stock drop spacer system, and a drilled & tapped receiver.
Stock Description: Fixed
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7.75 lbs
Choke Configuration: Accu-Mag
Receiver Description: Mossy Oak Shadow Grass Blades Steel
Trigger: Standard
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 28" Overbored, Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Natural Camouflage
Stock Description: Fixed
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7.75 lbs
Choke Configuration: Accu-Mag
Receiver Description: Mossy Oak Shadow Grass Blades Steel
Trigger: Standard
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 28" Overbored, Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Metal Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813810234 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 81023 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| OAL | 49 in |
| Barrel Description | 28" Overbored, Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Mossy Oak Shadow Grass Blades Steel |
| Chamber | 3.5 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Standard |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
1 Review
Add Your Review
$389.49
Customers Also Bought
Add Your Review
$2,799.00
Add Your Review
$879.00
Do not have reviews yet
Customer Reviews


