
calcActive())">

Mossberg 500 Pump 12 Gauge 24 3 5+1 - Includes Extra Barrel w/Optic (Mossy Oak Break-Up Country)
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIES
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 53270
Price:
$591.99
Product Details
The mossberg 500 combo turkey/deer combo comes with a 24" 12 gauge 3" vent rib barrel with xx-full choke for turkey hunting even at the longest distances.It also has a 24" 3" fluted fully rifled slug barrel with adjustable iron sights.This combo combines the legendary performance of the mossberg 500 with two barrels that are specifically designed to be the best barrel possible for either hunting deer or turkey.The synthetic stock and forearm make for a lightweight super strong shotgun and with an all over mossy oak break up country camo finish.
Stock Description: Mossy Oak Break-Up Country
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 5+1
Chamber: 3"
Oal: 43.50"
Weight: 7.50 lbs
Choke Configuration: Manual
Receiver Description: Mossy Oak Break-Up Country Synthetic
Trigger: Vent Rib/Fluted
Sights: Front Fiber Optic/Adjustable Rifle
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Description: Mossy Oak Break-Up Country
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 5+1
Chamber: 3"
Oal: 43.50"
Weight: 7.50 lbs
Choke Configuration: Manual
Receiver Description: Mossy Oak Break-Up Country Synthetic
Trigger: Vent Rib/Fluted
Sights: Front Fiber Optic/Adjustable Rifle
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813532709 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 53270 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 24 in |
| OAL | 43.50 in |
| Stock Description | Mossy Oak Break-Up Country |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Synthetic |
| Chamber | 3 in |
| Trigger | Vent Rib/Fluted |
| Sight Configuration | Front Fiber Optic/Adjustable Rifle |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$5,795.00
Customers Also Bought
1 Review
Add Your Review
As low as
$19.49
Add Your Review
$3,895.00
Add Your Review
As low as
$42.49
Regular Price
$48.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


