
calcActive())">

Kriss Vector 22 Gen II CRB Full Size 22 LR 16 10+1 (Black)
KRISS USA FIREARMS
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- KV22CBL00
Price:
$789.99
Product Details
The kriss vector 22 crb is a dedicated, semi-automatic, rimfire sporting rifle that incorporates the iconic aesthetics and ergonomics of the kriss vector carbine design with the modern modularity of a free floating m-lok hand guard.The vector 22 is a one of a kind firearm engineered to fire the.22lr cartridge, and designed for rimfire competition, training, and small game hunting.
Metal Finish: Black
Action: Semi-Auto
Caliber: 22 LR
Barrel Length: 16"
Capacity: 10+1
Trigger: Single-Stage
Safety: Ambidextrous Lever
Oal: 34.50"- 37.75"
Weight: 7.40 lbs
Stock Description: 6 Position
Twist: 1:16"
Barrel Description: 16" 4140 Chrome Moly
Muzzle: Threaded
Receiver Material: Aluminum
Sights: Flip Up Front & Rear
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
Metal Finish: Black
Action: Semi-Auto
Caliber: 22 LR
Barrel Length: 16"
Capacity: 10+1
Trigger: Single-Stage
Safety: Ambidextrous Lever
Oal: 34.50"- 37.75"
Weight: 7.40 lbs
Stock Description: 6 Position
Twist: 1:16"
Barrel Description: 16" 4140 Chrome Moly
Muzzle: Threaded
Receiver Material: Aluminum
Sights: Flip Up Front & Rear
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 811607032710 |
| Manufacturer | Kriss |
| Manufacturer SKU | KV22CBL00 |
| Model | Vector 22 Gen II CRB Full Size |
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 10 |
| Barrel Length | 16 in |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 34.50- 37.75 in |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Chrome Moly |
| Stock Description | 6 Position |
| Grips | Black Polymer |
| Trigger | Single-Stage |
| Muzzle | Threaded |
| Sight Configuration | Flip Up Front & Rear |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Finish Group | Black |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Add Your Review
$1,019.99
2 Reviews
Add Your Review
$142.99
Add Your Review
$314.49
Add Your Review
$725.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


