

Kahr Arms K9 Semi-Auto 9mm 3.50 7+1 Pistol (Stainless Steel)
KAHR ARMS FIREARMS AND MAGAZINESOut of stock
- SKU
- K9093NA
Product Details
The Kahr K9 .9mm is among the leaders of the new breed of mini-9s that have taken both the law enforcement and civilian concealed carry market by storm.
Holding seven rounds of 9mm Luger, this lightweight handgun can easily go anywhere you want to carry it thanks to its easy to conceal design.
With it's polygonal rifled 3.50" barrel, stainless steel frame, and black polymer grip, this most reliable handgun is perfect as a personal or home defense gun.
This semi-automatic 9mm pistol has an OAL of 6 inches, a height of 4.5" and a slide width of .9 inches, specifications that make the K9 highly concealable.
Features / Specs
- Brand: Kahr Arms
- Model: K9
- Caliber: 9mm Luger
- Frame Finish: Stainless Steel
- Action: DAO
- Barrel Length Range: 3.50"
- Slide Description: Stainless Steel
- Capacity: 7+1
- Frame Material: Stainless Steel
- Grips: Black Polymer
- Hand: Right
- OAL: 5.30"
- Sight Configuration: Tritium Night
- Sight Style: Night
- Weight: 25 oz
- Barrel Type: Polygonal Rifled
Additional Resources
Select, view, and download your favorite Kahr firearm resources, including owner's manuals, magazine information, and spec sheets for the Kahr CW9, Kahr CMP, K9, and more by visiting the Kahr Arms Owner’s Manuals and Resources page!
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 602686047098 |
| Manufacturer | Kahr Arms |
| Manufacturer SKU | K9093NA |
| Model | K9 |
| Caliber | 9mm |
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 3.5 in |
| Handgun or Long Gun | Handgun |
| Action | Double Action Only |
| OAL | 6 in |
| Grips | Black Textured Wraparound Polymer |
| Slide Description | Serrated Matte Stainless Steel |
| Sight Configuration | Tritium night sights |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Type | Pistol |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


