

Fierce Firearms 28 Nosler 24 3+1 (Bolt) FRXP28NOS24BBO
FIERCE FIREARMSOut of stock
- SKU
- FRXP28NOS24BBO
Product Details
The Twisted Rival XP is the ideal choice for hardcore hunters who prefer a traditional steel barrel. This rifle features a deadly combination of precision machining, C3 carbon technology, and high-level performance. Loaded with high-end components and features, the Twisted Rival XP includes an adjustable comb stock and dropbox magazine for enhanced versatility and comfort.
The rifle boasts a stainless steel Fierce dual-lug action, 70-degree bolt throw, and unobstructed bolt cycle when shooting with an oversized scope. Precision cut raceways and the tightest machined tolerances ensure unparalleled accuracy and lock-up. The 2-position safety and Bixn Andy match grade adjustable trigger (1-3 lbs.) provide superior control and reliability. The twisted flute barrel, match grade, hand-lapped, and radial muzzle brake (stainless steel) guarantee consistent performance and a 1/2 MOA accuracy guarantee.
The C3 carbon rival stock with a vertical palm swell pistol grip and high negative comb cheekpiece plus adjustable comb offers exceptional stability and comfort. An integral pic rail allows for easy bipod attachment, and the solid carbon bedding system enhances overall durability. With a bolt action, 28 Nosler caliber, 24" match grade steel barrel, and a 3+1 capacity, the Twisted Rival XP stands out as a top-tier choice for serious hunters seeking precision and reliability.
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 853418913086 |
| Manufacturer | Fierce Firearms |
| Manufacturer SKU | FRXP28NOS24BBO |
| Model | Twisted Rival |
| Caliber | 28 Nosler |
| Capacity | 3 |
| Barrel Length | 24 in |
| Action | Bolt |
| Twist | 1:8.50" |
| Barrel Description | 24" Twisted Match Grade |
| Trigger | Adjustable Bix & Andy |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Receiver Material | Titanium |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


