
calcActive())">
Escort Shotguns Field Hunter Pump 12 Gauge 24 3 4+1 HEFH1224TRBL
ESCORT SHOTGUNS
Add Your Review
In stock
- SKU
- HEFH1224TRBL
Price:
$312.49
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
This field hunter turkey semi-auto shotgun features a mossy oak bottomland stock, fixed mag, fiber optic foront/cantilever w/fiber rear sights, and comes with choke tubes (f,im, extended turkey).
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 44"
Weight: 6.90 lbs
Chokes Included: F,IM,Extended Turkey
Barrel Description: 24" Ni-Cr-Mo Steel
Sights: Fiber Optic Front & Rear; Cantilever Rail
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Oal: 44"
Weight: 6.90 lbs
Chokes Included: F,IM,Extended Turkey
Barrel Description: 24" Ni-Cr-Mo Steel
Sights: Fiber Optic Front & Rear; Cantilever Rail
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 817461015500 |
| Manufacturer | Escort Shotguns |
| Manufacturer SKU | HEFH1224TRBL |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 24 in |
| OAL | 44 in |
| Barrel Description | 24" Ni-Cr-Mo Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,IM,Extended Turkey |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front & Rear; Cantilever Rail |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,043.49
Add Your Review
$2,119.99
Add Your Review
$2,149.00
Add Your Review
$1,079.00
Customers Also Bought
1 Review
Add Your Review
As low as
$18.49
Add Your Review
$770.99
Add Your Review
As low as
$31.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


