
calcActive())">
CZ Sharp-tail Break Open 12 Gauge 20 3 2 Shot (Black Hard Chrome/Walnut)
CZ USA FIREARMS
Add Your Review
In stock
- SKU
- 06417
Price:
$1,204.49
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
Cz's side by side shotgun features a box lock frame design with a mechanical selectable trigger, chrome-lined bore, turkish walnut stock, and color case-hardened receiver.The sharp-tail model is an evolution of cz's wildly popular ringneck, but has an entirely new action.It features coil springs instead of leaf springs and pistol grip.The one-piece cnced receiver utilizes independent floating firing pins and newly designed sears.It also has a turkish walnut stock and single extractor.The sharp-tail comes in a plastic case.This coach model has a 20" barrel with fixed cylinder and cylinder choke tubes, and a manual safety.
Stock Description: Turkish Walnut
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 20"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 37.50"
Weight: 6.70 lbs
Receiver Description: Steel
Trigger: Single Selective
Chokes Included: F,C
Barrel Description: 20" Side-by-Side
Sights: Bead Front
Safety: Manual Thumb
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Color Case Hardened
Stock Description: Turkish Walnut
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 20"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 37.50"
Weight: 6.70 lbs
Receiver Description: Steel
Trigger: Single Selective
Chokes Included: F,C
Barrel Description: 20" Side-by-Side
Sights: Bead Front
Safety: Manual Thumb
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Color Case Hardened
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 806703064178 |
| Manufacturer | CZ |
| Manufacturer SKU | 06417 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 20 in |
| OAL | 37.50 in |
| Barrel Description | 20" Side-by-Side |
| Stock Description | Turkish Walnut |
| Receiver Description | Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,C |
| Trigger | Single Selective |
| Sight Configuration | Bead Front |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$2,119.99
Add Your Review
$879.00
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


