
calcActive())">

Charles Daly Triple Crown Break Open 12 Gauge 28 3 3+1 930078
CHARLES DALY FIREARMS
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 930078
Price:
$1,605.49
Product Details
The charles daly triple barrel shotgun are made with the same attention to detail and quality as any of the finest over and under shotgun.It features a three barreled break open, interchangeable choke tubes with rem choke threads which lets the shooter have multiple pattern options.
Stock Description: Fixed Checkered
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 3+1
Chamber: 3"
Oal: 45"
Weight: 8.70 lbs
Choke Configuration: Rem Choke
Receiver Description: Steel
Trigger: Single
Chokes Included: F,IC,IM,M,SK
Barrel Description: 28" Vent Rib Triple
Sights: Fixed Fiber Optic Front
Safety: Manual Thumb
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Silver/Gray
Stock Description: Fixed Checkered
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 3+1
Chamber: 3"
Oal: 45"
Weight: 8.70 lbs
Choke Configuration: Rem Choke
Receiver Description: Steel
Trigger: Single
Chokes Included: F,IC,IM,M,SK
Barrel Description: 28" Vent Rib Triple
Sights: Fixed Fiber Optic Front
Safety: Manual Thumb
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Silver/Gray
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 8053670717428 |
| Manufacturer | Charles Daly |
| Manufacturer SKU | 930078 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 3 |
| OAL | 45 in |
| Barrel Description | 28" Vent Rib Triple |
| Stock Description | Fixed Checkered |
| Receiver Description | Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Trigger | Single |
| Sight Configuration | Fixed Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$2,009.00
Add Your Review
$2,369.99
Add Your Review
Special Price
$5,795.00
Regular Price
$6,173.99
Customers Also Bought
Add Your Review
$470.49
2 Reviews
Add Your Review
As low as
$19.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


