
calcActive())">

Browning Citori Lightning 12GA 28 barrel 2rd Shotgun 013461304
BROWNING FIREARMS & OUTDOOR GEAR
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 013461304
Price:
$1,956.49
Product Details
The citori features an extreme level of craftsmanship that leads to the dependable function, impeccable looks, championship performance and respect.Its convenient barrel selector allows the shooter to choose which barrel fires on the first pull of the single trigger, and the second pull fires the remaining barrel.The automatic ejectors eject fired shells when the breech is opened and elevate unfired shells for easy removal.The citori utilizes a transverse-mounted, full-width tapered locking bolt.The tapered locking bolt engages a full-width tapered recess in the rear barrel lugs.The hinge pin extends from one side of the receiver to the other for maximum strength.It also features chrome-plated chambers that resist the toll thousands of shells can take on lesser quality guns.The lightning model features blued barrel & receiver, gloss finished stock, invector-plus flush chokes, and a rounded fore-end/pistol grip.
Stock Description: Fixed with Rounded Pistol Grip
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 45"
Weight: 8.20 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Receiver Description: Blued Steel
Trigger: Triple Trigger System
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 28" Back-Bored Vent Rib
Sights: Bead
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blued/Black
Stock Description: Fixed with Rounded Pistol Grip
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 45"
Weight: 8.20 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Flush
Receiver Description: Blued Steel
Trigger: Triple Trigger System
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 28" Back-Bored Vent Rib
Sights: Bead
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blued/Black
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 023614067856 |
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer SKU | 013461304 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| OAL | 45 in |
| Barrel Description | 28" Back-Bored Vent Rib |
| Stock Description | Fixed with Rounded Pistol Grip |
| Receiver Description | Blued Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Triple Trigger System |
| Sight Configuration | Bead |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$451.99
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$57.59
Regular Price
$66.39
Add Your Review
$367.49
Add Your Review
As low as
$18.19
Regular Price
$21.79
Do not have reviews yet
Customer Reviews


