
Winchester SXP 12ga 24 4+1 Shotgun Black Shadow
WINCHESTER AMMO, FIREARMS, AND MOREIn stock
- SKU
- 512251290
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Product Details
The Winchester SXP Black Shadow (512251290) is packed with features that make it a top choice for hunting and shooting sports.
The SXP shotgun has a reliable and durable pump action that makes it easy to operate and is also equipped with a front bead sight that allows you to quickly and easily acquire your target.
The shotgun also features a synthetic stock and forend that provide a comfortable and secure grip. The shotgun is also equipped with a black finish that provides a sleek and modern look.
The SXP Black Shadow also comes with a chrome-plated chamber and bore that provides superior corrosion resistance, ensuring that your firearm will last for many hunting and shooting seasons to come.
Additionally, the Winchester shotgun has an Invector-Plus choke system that provides consistent shot patterns and improved accuracy.
Features / Specs
- Gauge: 12 GA
- Chamber Length: 3.5"
- Barrel Length: 24"
- Overall Length: 49"
- Length of Pull: 13.75"
- Drop at Comb: 1.75"
- Drop at Heel: 2"
- Weight: 7 lbs. 2 oz.
- Magazine Capacity: 4+1
- Barrel Finish: Black
- Barrel Type: Vent Rib
- Stock Finish: Synthetic
- Sights: Front Bead
- Chokes Included: Invector-Plus Flush (IC, M, F)
- Receiver Material: Aluminum Alloy
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 048702008191 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer SKU | 512251290 |
| Model | SXO |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 24 in |
| Handgun or Long Gun | Long Gun |
| Action | Pump |
| OAL | 45 in |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Stock Description | Fixed Textured Grip Paneled |
| Receiver Description | Black Aluminum |
| Chamber | 3.5 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Drop-Out |
| Stock Material | Synthetic |
| Sight Configuration | Bead |
| Stock Finish Group | Black |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


