
calcActive())">

Weatherby Orion Break Open 12 Gauge 28 3 2rd OR1MB1228RGG
WEATHERBY FIREARMS AND AMMUNITION
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- OR1MB1228RGG
Price:
$1,018.99
Product Details
From upland birds to waterfowl, to fast-moving clays, weatherby's orion over/under handles them all with exceptional double gun performance.It features a traditional boxlock design, forged steel receiver and rich grade "a" walnut stock.A rock-solid, beautiful shotgun that delivers that exceptional balance and effortless swing through.The orion i provides the hunter with a smooth swing, whether the need is claiming birds or shattering clays.The low profile receiver creates a natural shouldering of the shotgun allowing the shooter to acquire the target faster.The automatic ejectors throws empty shells clear and with the combined vent-rib with single brass bead front sight a shooter can quickly reload and be back on target in a moment.
Stock Description: Fixed w/Prince of Whales Grip
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2rd
Chamber: 3"
Oal: 45.75"
Weight: 7 lbs
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Vent Rib
Sights: Brass Bead Front
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Stock Description: Fixed w/Prince of Whales Grip
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 2rd
Chamber: 3"
Oal: 45.75"
Weight: 7 lbs
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: Vent Rib
Sights: Brass Bead Front
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 747115444489 |
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer SKU | OR1MB1228RGG |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 45.75 in |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Stock Description | Fixed w/Prince of Whales Grip |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Sight Configuration | Brass Bead Front |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,776.49
Add Your Review
$866.99
Add Your Review
$1,499.00
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$34.49
Add Your Review
$2,149.00
Add Your Review
As low as
$38.99
Regular Price
$38.99
1 Review
Add Your Review
As low as
$18.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


