
calcActive())">

Springfield M1A SOCOM 16 CQB Semi-Auto 308 Win/7.62 NATO 16.25 MB 10+1 Black
SPRINGFIELD ARMORY FIREARMS AND ACCESSORIES
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- AA9611
Price:
$1,920.49
Product Details
Springfield Armory's M1A SOCOM starts with a specially-engineered barrel mated to the gas system with a proprietary muzzle brake. The muzzle brake reduces felt recoil and keeps muzzle rise so flat that follow-up shots with this powerful 308 Win/7.62x51mm have never been so easy. It has an XS post front sight with a Tritium insert and .125 blade, and an enlarged ghost ring aperture rear sight, .135" with MOA Adjustment for both windage and elevation. SOCOM 16 rifles include one 10-round Parkerized steel magazine.
A modernized descendant of the distinguished M14 and M1A rifles, the SOCOM CQB model offers quick and easy handling for defensive use indoors or out. The 16.25" barrel has a black Parkerized finish, and the CQB features a 5-position CQB stock with an adjustable 2-position cheek piece, M-Lok rail system with one 7-slot and two 3-slot segments. A fixed top rail provides the perfect location for a scout optic should your needs dictate engaging from a distance.
This model has a black finish.
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 706397904074 |
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer SKU | AA9611 |
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Win/7.62 NATO |
| Capacity | 10 |
| OAL | 35.5-38.5 in |
| Twist | 1:11" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Stock Description | 5-Position CQB with Adj Cheekpiece Black |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Synthetic |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$986.49
Customers Also Bought
Add Your Review
$1,803.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


