
calcActive())">
Savage Arms 46200 Revel Classic Full Size 17 HMR 9+1 18 Right Hand
SAVAGE ARMS FIREARMS
Add Your Review
In stock
- SKU
- 46200
- Color
- Brown
Price:
$431.49
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The Savage Revel Classic: a sleek, modern take on the classic lever action rimfire rifle. Crafted with precision engineering and advanced materials, this rifle embodies a fusion of tradition and innovation. Its streamlined design features a beautiful contoured walnut stock. The lever action mechanism delivers smooth and reliable cycling, while the crisp trigger ensures precise shot placement. Simple, toolless take-down makes this your new go to backpack rifle. Equipped with a tubular magazine, REVEL offers ample firepower for plinking or small game hunting.
More Information
| Category | Rifle |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 062654462009 |
| Manufacturer | Savage Arms |
| Manufacturer SKU | 46200 |
| Caliber | 17 HMR |
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 18 in |
| Color | Brown |
| Handgun or Long Gun | Long Gun |
| Action | Lever |
| OAL | 36.50 in |
| Sights | Adj Iron |
| Twist | 1:9 in |
| Stock Description | Fixed |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


