
calcActive())">

Ruger PC Carbine *NY/CA Compliant* Semi-Auto 9mm 16.12 Fluted 10+1 Black
RUGER FIREARMS, MAGAZINES & TACTICAL ACCESSORIES
1 Review
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 19101
Price:
$595.49
Product Details
Ruger's PC Carbine rifle features interchangeable magazine wells for use of common Ruger and Glock magazines. Its Dead blow action features a custom tungsten dead blow weight that shortens bolt travel and reduces felt recoil and muzzle rise. The cold hammer-forged, chrome-moly steel barrel is also heavy contoured with fluting. The durable, glass-filled nylon synthetic stock features sling swivel studs, soft rubber buttpad with spacers, and the grip has a proprietary texture for enhanced control. The CNC-milled aerospace-grade 7075-T6 aluminum billet receiver includes an integrated Picatinny rail and adjustable ghost ring rear and blade front sights. The PC Carbine also has a light, crisp trigger pull and ambidextrous controls.
This model ships with SR-Series Pistol and Security-9 magazine well installed, and includes an additional magazine well accepting Glock magazines.
NOTE: Older Glock magazines that feature only one magazine latch slot may still be used with the PC Carbine, but the magazine release button must remain on the left side of the rifle as shipped from the factory as the magazine will not properly lock into the magazine well.
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 736676191017 |
| Manufacturer | Ruger |
| Manufacturer SKU | 19101 |
| Model | PC |
| Caliber | 9mm |
| Capacity | 10 |
| OAL | 34.37 in |
| Twist | 1:10" |
| Barrel Description | Chrome Moly Steel Fluted |
| Stock Description | Synthetic Adjustable/Aluminum Chassis Black |
| Trigger | Standard |
| Receiver Material | 7075 T6 Aluminum |
| Stock Finish Group | Synthetic |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Reviews (1)
5
5 out of 5 stars
0%
of customers
recommend this product
recommend this product
5 stars
1
(100%)
4 stars
0
(0%)
3 stars
0
(0%)
2 stars
0
(0%)
1 star
0
(0%)


