
calcActive())">

Retay Usa Gordion Semi-Auto 20 Gauge 22 3 4+1 GOR20TRCBTL22
RETAY USA SHOTGUNS
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- GOR20TRCBTL22
Price:
$829.00
Product Details
The retay gordion is a lightweight high performance semi-automatic inertia powered shotgun featuring retay's inertia plus system, its the world's most advanced inertia action.The inertia plus system eliminates misfires by ensuring the system's rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement.Retay's inertia plus system ensures that your shotgun will be ready when called upon.Single pin removable trigger group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire edm cut internal components with cross bolt manual safety.A megaline abs fitted hard case with metal hinges, stock fit adjustment shims, sling swivels, gun oil is included.
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 22"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Choke Configuration: Marapro Chokes
Barrel Description: 22" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 22" to 22.99"
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 22"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Choke Configuration: Marapro Chokes
Barrel Description: 22" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined
Sights: TruGlo Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 22" to 22.99"
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 193212048158 |
| Manufacturer | Retay USA |
| Manufacturer SKU | GOR20TRCBTL22 |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 22 in |
| Barrel Description | 22" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined |
| Chamber | 3 in |
| Sight Configuration | TruGlo Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$5,150.00
Add Your Review
$2,829.99
Customers Also Bought
Add Your Review
Special Price
$3,529.99
Regular Price
$3,896.39
Add Your Review
As low as
$33.49
Do not have reviews yet
Customer Reviews


