
calcActive())">

Mossberg 835 Ulti-mag Pump 12 Gauge 28 3.5 6+1 62437
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIES
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 62437
Price:
$530.49
Product Details
The 835 ulti-mag manages the most punishing magnum loads with overbored and ported barrels for better shot patterns and reduced felt recoil and muzzle jump for quicker follow-up shots.This combo package includes the 835 ulti-mag's 24" ported vent rib turkey barrel with adjustable fiber optic sights, and a 28" ported vent rib barrel for waterfowl with a fiber optic front.It is fully finished in mossy oak break-up country camouflage.
Stock Description: Mossy Oak Break-Up Country
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 6+1
Chamber: 3.5"
Oal: 44.75"
Weight: 7.50 lbs
Choke Configuration: Manual
Receiver Description: Mossy Oak Break-Up Country Synthetic
Trigger: Vent Rib Ported
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Description: Mossy Oak Break-Up Country
Action: Pump
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 6+1
Chamber: 3.5"
Oal: 44.75"
Weight: 7.50 lbs
Choke Configuration: Manual
Receiver Description: Mossy Oak Break-Up Country Synthetic
Trigger: Vent Rib Ported
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Ambidextrous Top Tang
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813624374 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 62437 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 44.75 in |
| Stock Description | Mossy Oak Break-Up Country |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Synthetic |
| Chamber | 3.5 in |
| Trigger | Vent Rib Ported |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
Special Price
$5,595.00
Regular Price
$5,950.79
Add Your Review
$2,149.00
Add Your Review
$2,149.00
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


