
Escort Field Hunter Turkey 410GA 26 4+1 Shotgun (Mossy Oak Bottomlands)
ESCORT SHOTGUNSIn stock
- SKU
- HEFH4126TRBL
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Product Details
Filling your freezer with Spring and Fall turkeys is easy with the Escort FieldHunter Turkey shotgun (Mossy Oak Bottomlands Finish). Featuring a 22" chrome lined barrel with 3 changeable chokes, a 3" chamber, adjustable fiber optics sights, a cantilever Weaver rail for mounting an optic, and a weather resistant synthetic stock, the FieldHunter is set up and ready to hunt. Covered in Mossy Oak Bottomland camo, the FieldHunter will be almost invisible in the field.
Features / Specs
- Pump Action Shotgun
- .410 Bore
- 4 Rounds
- 26" Barrel Black Chrome Lined NiCrMo Steel
- 3" Chamber (also accepts 2-1/2" Shells)
- Aircraft Alloy Receiver
- Synthetic Stock and Forend
- Rubber Recoil Pad
- Stock Shims to Adjust Drop and Cast
- Sling Studs
- Manual Cross Button Safety
- Cantilever 5" Weaver Rail
- W/E Adjustable Green Fiber Optic Rear Sight
- Windage Adjustable Red Fiber Optic Front Sight
- Length of Pull: 14-1/5"
- Drop at Comb: 1-5/8"
- Drop at Heel: 2-1/2"
- Overall Length: 46"
- Weight: 6 lbs.
- Mossy Oak Bottomland Camouflage Finish
Includes
- 3 Chokes
- Improved Cylinder, Modified, Full
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 817461012141 |
| Manufacturer | Escort Shotguns |
| Manufacturer SKU | HEFH4126TRBL |
| Model | Field Hunter Turkey |
| Caliber | 410 Gauge |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26 in |
| Handgun or Long Gun | Long Gun |
| Action | Pump |
| OAL | 46 in |
| Barrel Description | 26" Ni-Cr-Mo Steel |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | F,IM,Extended Turkey |
| Stock Material | Synthetic |
| Sight Configuration | Adjustable Green Fiber Optic Rear / Adjustable Red Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Mossy Oak Bottomlands |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


