
calcActive())">

CZ All American Break Open 12 Gauge 32 3 2 RD (Gloss Blued/Turkish Walnut)
CZ USA FIREARMS
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 06586
Price:
$2,496.49
Product Details
Cz's all-american is a precision instrument.Cnced throughout, it features drop-in replacement parts including locking blocks as well as a bevy of adjustable features.A 4-way comb combined with adjustable butt plate hardware allows a shooter to tune the gun to their specific dimensions and shooting style.Due to the lower bore axis of the bottom barrel, it fires bottom barrel first, reducing recoil going into the second shot.The all-american has lengthened forcing cones and is ported.This model has a 32" barrel and includes extended chokes; improved cylinder, light modified, modified, and improved modified choke tubes.
Stock Description: Fixed w/Adjustable Comb
Action: Over/Under
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 32"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 50"
Weight: 8.50 lbs
Receiver Description: Blued Aluminum
Chokes Included: 5 Extended Black
Barrel Description: Vent Rib Ported
Sights: Bead Front
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 32" to 32.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blued/Black
Stock Description: Fixed w/Adjustable Comb
Action: Over/Under
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 32"
Capacity: 2
Chamber: 3"
Oal: 50"
Weight: 8.50 lbs
Receiver Description: Blued Aluminum
Chokes Included: 5 Extended Black
Barrel Description: Vent Rib Ported
Sights: Bead Front
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 32" to 32.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Blued/Black
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 806703065861 |
| Manufacturer | CZ |
| Manufacturer SKU | 06586 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 32 in |
| OAL | 50 in |
| Barrel Description | Vent Rib Ported |
| Stock Description | Fixed w/Adjustable Comb |
| Receiver Description | Blued Aluminum |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | 5 Extended Black |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$558.99
Add Your Review
$1,776.49
Customers Also Bought
Add Your Review
$3,299.00
Add Your Review
As low as
$37.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


