
calcActive())">
Canik MC9 9mm 3.18 10+1 (Black Polymer)
CANIK USA PISTOLS
Add Your Review
In stock
- SKU
- HG7651N
Price:
$399.99
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
The canik mete mc9 is chambered in 9x19 mm with a capacity of 10.The mc9 features an overall length of 6.10" and barrel length of 3.18".The mete mc9 comes optics ready with 100% co-witness capability.Includes a hard case, two magazines, an iwb holster, three sized backstraps, tool kit and punch, speed loader, pinky rest and cleaning kit.
Frame Finish: Black
Action: Semi-Auto
Caliber: 9mm Luger
Barrel Length: 3.18"
Capacity: 10+1
Safety: No
Grips: Black Polymer
Sight Configuration: White Dot Front/Blackout Rear
Slide Description: Optic Ready/Serrated
Frame Finish: Black
Action: Semi-Auto
Caliber: 9mm Luger
Barrel Length: 3.18"
Capacity: 10+1
Safety: No
Grips: Black Polymer
Sight Configuration: White Dot Front/Blackout Rear
Slide Description: Optic Ready/Serrated
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 787450865648 |
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer SKU | HG7651N |
| Model | MC9 |
| Caliber | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Barrel Length | 3.18 in |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 6.10 in |
| Grips | Black Polymer |
| Includes | 2 Magazines / Finger Extension Base Plate / Grip Backstraps / Holster / Mag Loader / Punch & Tool Kit / Storage Case |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Barrel Material | Steel |
| Sight Configuration | White Dot Front/Blackout Rear |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$1,159.00
Add Your Review
$885.00
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


