
calcActive())">

Browning Silver Semi-Auto 12 Gauge 28 3.5 4+1 011428204
BROWNING FIREARMS & OUTDOOR GEAR
Add Your Review
Out of stock
- SKU
- 011428204
Price:
$1,259.99
Product Details
The browning silver shotgun is a no-nonsense, high-performance autoloader with a superb finish and unmatched handling.The self-adjusting active valve gas system in the silver autoloaders uses gas from fired shells to operate the action instead of contributing to recoil.The active valve-equipped gas piston automatically adjusts to reliably fire a wide range of loads.The sliver also features a gold-colored trigger and semi-humpback receiver.This field model features a flat dark earth cerakote receiver/barrel, and mossy oak shadow grass habitat stock.
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7.90 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 28" Back-Bored Vent Rib
Sights: Brass Bead Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
Action: Semi-Auto
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 28"
Capacity: 4+1
Chamber: 3.5"
Oal: 49"
Weight: 7.90 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 28" Back-Bored Vent Rib
Sights: Brass Bead Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 28" to 28.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Natural Camouflage
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 023614743262 |
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer SKU | 011428204 |
| Caliber | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 28 in |
| OAL | 49 in |
| Barrel Description | 28" Back-Bored Vent Rib |
| Chamber | 3.5 in |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Sight Configuration | Brass Bead Front |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
7 Reviews
Add Your Review
Special Price
$144.49
Regular Price
$149.99
Do not have reviews yet
Customer Reviews


