
calcActive())">
Beretta Usa A400 Semi-Auto 20 Gauge 26 3 4+1 J40AY26
BERETTA USA FIREARMS & MAGAZINES
Add Your Review
In stock
- SKU
- J40AY26
Price:
$2,099.00
All firearms must be shipped to a registered FFL holder. You will be able to select an FFL holder location for shipping or provide your own at checkout. Please confirm that your FFL is open and will accept transfers before you place your order.
Continue Shopping
Go to Cart
Product Details
Beretta's a400 xplor action is a semi-automatic shotgun that will be equally at home on an upland, duck or deer hunt as well as at the clay range.The low profile, gas-operated, action features beretta's blink technology, and is capable of firing four shells in less than one second.It has a blued steel barrel and a bronze-colored receiver.The walnut stock has a micro-core buttpad, while the fore-end features the beretta trident logo.This 20 gauge has a 26" barrel and the stock features beretta's kick-off recoil system housed in the stock.
Stock Description: Fixed Kick-Off
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Weight: 7.80 lbs
Choke Configuration: Optima-Choke HP
Receiver Description: Bronze Toned Aluminum
Trigger: Chrome-Plated
Chokes Included: C,F,M
Barrel Description: 26" Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Brown
Stock Description: Fixed Kick-Off
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"
Weight: 7.80 lbs
Choke Configuration: Optima-Choke HP
Receiver Description: Bronze Toned Aluminum
Trigger: Chrome-Plated
Chokes Included: C,F,M
Barrel Description: 26" Vent Rib
Sights: Fiber Optic Front
Safety: Crossbolt
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Brown
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 082442582276 |
| Manufacturer | Beretta |
| Manufacturer SKU | J40AY26 |
| Caliber | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Barrel Length | 26 in |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Stock Description | Fixed Kick-Off |
| Receiver Description | Bronze Toned Aluminum |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | C,F,M |
| Trigger | Chrome-Plated |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front |
| Stock Finish Group | Brown |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Add Your Review
$5,150.00
Add Your Review
$489.99
Customers Also Bought
Add Your Review
As low as
$32.59
Regular Price
$37.59
Add Your Review
Special Price
$6,399.99
Regular Price
$7,038.59
Do not have reviews yet
Customer Reviews


