

Mossberg 590 Persuader 410 Gauge 18.50 3 6+1
MOSSBERG SHOTGUNS, HANDGUNS, & ACCESSORIESOut of stock
- SKU
- 50700
Product Details
Meet the Mossberg 590 Persuader, an ideal solution for home defense purposes. Built to the high-quality standards of Mossberg, this model ensures a smooth, reliable operation with the help of its dual extractors and positive steel-to-steel lockup. The twin action bars and an anti-jam elevator play a pivotal role in enhancing functionality. Its top-mounted safety has been strategically designed to ensure ambidextrous use, thus catering to a wide range of users.
- Mossberg 590 Persuader 410 Gauge 18.50" 3" 6+1
- Superior steel receiver
- Ambidextrous safety feature
- Matte-blued barrel finish
The 590 Persuader is crowned with a bead front sight for enhanced target acquisition. The matte-blued finish of the barrel not only adds to the aesthetic appeal but also ensures longevity. This model has a 3" chamber and comes with a cylinder bore choke included, which extends its versatility and usability. Designed with a primary application for home defense, the Mossberg 590 Persuader guarantees performance, durability, and user-friendly operations, meeting all your security needs with precision. Trust this Mossberg model to act as a reliable partner in ensuring your peace of mind. Order your new shotgun online today!
Need some ammo for your shotgun? Click here to check out our 12-gauge ammo!
Looking for a different shotgun? Click here to check out our full selection of shotguns!
More Information
| Category | Guns |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 015813507004 |
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer SKU | 50700 |
| Model | 590 Persuader |
| Caliber | 410 Gauge |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 18.5 in |
| Action | Pump |
| OAL | 40 in |
| Stock Description | 6 Position |
| Receiver Description | Drilled and Tapped |
| Chamber | 3 in |
| Chokes Included | Cylinder Bore |
| Stock Material | Synthetic |
| Sight Configuration | Bead Front |
| Stock Finish Group | Black |
| Restrictions | State restrictions do not allow shipping of this product to WA |
Customers Also Viewed
Customers Also Bought
Do not have reviews yet
Customer Reviews


